THE BEST SIDE OF POLE WIDZENIA JASKROWE

The best Side of pole widzenia jaskrowe

The best Side of pole widzenia jaskrowe

Blog Article

Jaskra wrodzona Występuje już u niemowląt i małych dzieci, a rokowania nie są korzystne, bo najczęściej prowadzi do całkowitej utraty wzroku. Czynnikiem ryzyka rozwoju jaskry wrodzonej są uwarunkowanie genetyczne. Ten rodzaj jaskry występuje najrzadziej.

W przypadku jaskry wyróżnić możemy kilka znanych czynników ryzyka, których pojawienie się zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia choroby. Różnią się just one nieznacznie w zależności od rodzaju jaskry, co obrazuje poniższa tabela:

Należy pamiętać, że ostry atak jaskry może pojawić się także u osób, które wcześniej nie miały zdiagnozowanej choroby. Po pomoc należy zgłosić się jak najszybciej, gdyż konieczne jest obniżenie ciśnienia oraz wykonanie irydotomii.

Czynnikiem wpływającym na rozwój choroby może być także stres lub nawracające migreny. Ryzyko związane jest również z wadą wzroku. Dotyczy to szczególnie pacjentów ze zdiagnozowaną krótkowzrocznością, szczególnie gdy wada jest silniejsza niż four dioptrie, a u pacjenta zaobserwowano zmiany w obrębie siatkówki i naczyniówki. Czynnikiem stanowiącym zagrożenie jest także nadciśnienie tętnicze.

Podostra – okresowe zaburzenia widzenia, bóle głowy, oka spowodowane są przejściowym zamknięciem kąta. Fizjologiczne rozszerzenie źrenicy może wyzwalać przejściowe napady jaskry.

10 rodzaj jaskry rozwija się powoli i bardzo długo nie daje żadnych objawów, lub objawy są na tyle subtelne, że chory po prostu, jak na ironię, ich nie zauważa.

Aby oko działało prawidłowo, w komorze musi być utrzymana odpowiednia ilość cieczy wodnistej, która zapewnia właściwie ciśnienie. Prawidłowe ciśnienie utrzymywane jest dzięki ciągłemu napływowi i odpływowi cieczy z komory. W przypadku jaskry, przepływ cieczy wodnistej zostaje zaburzony, ciecz gromadzi się, ciśnienie wewnątrz oka rośnie, co stopniowo uszkadza nerw wzrokowy.

Przy stosowaniu kropli przeciwjaskrowych ważna jest odpowiednia technika, aby lek prawidłowo działał. Substancje czynne zawarte w preparacie muszą dobrze przeniknąć w głąb oka. Podczas zakrapiania oczu nie należy wkraplać leku do wewnętrznego kącika i mrugać w celu rozprowadzenia leku.

Jaskra jest chorobą, która pogarsza wzrok pacjenta. W przebiegu choroby nerw wzrokowy ulega stopniowemu uszkodzeniu, co sprawia, że problemy ze wzrokiem pogarszają się i mogą doprowadzić nawet do ślepoty. Jak przebiega proces widzenia osoby z jaskrą?

Badanie dna oka: dzięki niemu można określić czy są jakieś anatomiczne uszkodzenia w okolicy tarczy nerwu wzrokowego, w przebiegu jaskry. Badanie obrazowe oceniające stan nerwu wzrokowego i warstwy here włókien nerwowych: wykonywane nowoczesną aparaturą, która w sposób precyzyjny określa na jakim poziomie zaawansowania jest jaskra i czy nerwy wzrokowe zostały przez nią uszkodzone. W Polsce aparatura ta jest dostępna, np. w poradniach jaskrowych, zatem pacjenci mogą kontrolować rozwój choroby i skuteczność leczenia. Nie wystarczy osiągnąć niskiego ciśnienia wewnątrz oka. Badanie obrazowe jaskry można wykonywać następującymi metodami: tomografia zmian jaskrowych, optyczna koherentna tomografia dna oka (OCT), SD OCT (tomografia optyczna nowej generacji), GDx (obrazuje grubość warstw włókien nerwowych). Badanie pola widzenia: jest to jedno z podstawowych badań w jaskrze, do którego używa się softwareów komputerowych. Badanie w sposób precyzyjny analizuje pole widzenia w obszarze trzydziestu stopni od centrum. Należy powtarzać tę analizę chociaż raz do roku, gdyż pozwala ona również kontrolować skuteczność leczenia i ewentualny publishęp choroby.

Stany zapalne oka tj. zapalenie tęczówki, ciała rzęskowego. Do szczególnych postaci zapalenia naczyniówki zaliczamy:

W warunkach prawidłowych tarcza wygląda jak bladoróżowy krążek nieco jaśniejszy od otaczającego tła. Dokumentacja fotograficzna z badania umożliwia śledzenie rozwoju choroby, efektów leczenia.

Jaskra wtórna Uszkodzenie nerwu wzrokowego i komórek siatkówki zwykle spowodowane jest przez chorobę oka prowadzącą do blokowania kąta przesączenia. Jaskra wtórna może dotknąć osoby, które doznały urazu oka, chorują na nowotwór lub przewlekle przyjmują leki sterydowe.

YakobchukOlena / iStock

Report this page